Jak svařovat pozinkovanou ocel? Svařování metodou MIG MAG a obloukové svařování - Paton
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Jak svařovat pozinkovanou ocel? Svařování metodou MIG MAG a obloukové svařování

24 čvn. 2021
0
spawanie ocynk

Svařování oceli se liší v závislosti na zpracovávané slitině. Je to proto, že každá z dostupných ocelových slitin se kombinuje trochu jinak a k tomu, aby byla vůbec použitelná, jsou zapotřebí jiné podmínky svařování. Jednou z nejproblematičtějších ocelových slitin pro svařování je pozinkovaná ocel. Abychom pochopili, v čem problém spočívá a jak se s ním vypořádat, je vhodné se nejprve blíže podívat na charakteristiku pozinkované oceli a její typické vlastnosti. Pozinkovaná ocel se nejprve získá potažením černé oceli příslušnou vrstvou zinku. Pozinkování se nejčastěji provádí metodou žárového zinkování. Tato metoda spočívá v zahřátí zinku na teplotu 450 stupňů a namočení specifických prvků do takto zahřátého tekutého zinkového přípravku. Po několika minutách se pozinkované prvky vyjmou a ochladí.

Proč se ocel pozinkuje?

Pozinkování oceli se provádí za účelem zpevnění součásti a vytvoření nepropustného povlaku. Tento povlak chrání pozinkované součásti před vlhkostí a korozí a je obzvláště užitečný, pokud se ocel používá pro konstrukce, které jsou trvale vystaveny povětrnostním vlivům. Svařování oceli a bezpečnost tohoto procesu vyvolává řadu obav. Je tedy možné svařovat pozinkovaný plech? Pokud ano, jaká ochranná opatření je třeba použít, aby byl proces zcela bezpečný?

Svařování zinku – jak se připravit?

Příprava svařovacího prostoru pro svařování cínem je velmi důležitá, zejména z bezpečnostních a zdravotních důvodů. Místnost, kde se bude svařovat, by měla být dobře větraná, navíc je nejlepší provádět svařování zinku ve speciální masce s filtrem. Budete také potřebovat kvalitní svářečské rukavice a ochranný oděv.

Svařování zinku – je to možné?

To je možné u svařování metodou MIG MAG a dalších metod obloukového svařování. Při svařování metodou MIG/MAG a obloukovém svařování obalenou elektrodou pro obloukové svařování cínu je nutná opatrnost a trpělivost. Je to proto, že tento proces je velmi náročný na pracovní sílu. Při svařování zinku je třeba nejprve odstranit vrstvu zinku z oceli v oblasti, kde má být spoj vytvořen. To lze provést pomocí úhlové brusky s lamelovým nebo brusným kotoučem. Někteří také navrhují vypálení pozinkované vrstvy hořákem. Při tomto postupu je však třeba dbát na to, aby nedošlo k přehřátí čištěných prvků, protože to může vést k poškození ocelové konstrukce. Velmi důležité je, že při opalování zinku je třeba dávat pozor, abyste nevdechli kouř, který při tomto procesu vzniká, protože to může vést k otravě, jejímiž příznaky jsou velmi vysoká horečka a problémy s dýchacím a trávicím systémem.

Zinkový svařovací drát a další potřebné příslušenství

Metoda svařování MIG MAG vyžaduje použití speciálního svařovacího drátu, který při tavení vytváří svařovací lázeň, díky níž je možné svařované prvky spojit. Při svařování zinku tímto způsobem je důležité mít na paměti, že svařovací oblouk by měl být čas od času nasměrován před svarovou lázeň a poté se k ní vrátit. Díky tomu se zinkový povlak roztaví a případně odpaří dříve, než se roztaví okraje materiálu.

Svařování zinku – co je třeba mít na paměti?

Svařování zinku je proces, při kterém je třeba dodržovat určité zásady a pravidla. To je důležité z několika důvodů – především kvůli bezpečnosti, ale také kvůli efektivitě práce. Kromě již zmíněných otázek vhodného pracoviště a bezpečnostních opatření je vhodné dodržovat technická pravidla svařování cínu. Velmi důležitou zásadou, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že při svařování pozinkovaných dílů je třeba se vyhnout kontinuálnímu svařování. Časté přerušování zabrání nadměrnému zahřívání svařovaného povrchu, které může vést k poškození. Odborníci doporučují, aby se při svařování pozinkovaných materiálů prováděly husté bodové svary a poté se dokončilo spojení svarové linie. Po dokončení svařování je třeba svar očistit od okují. To se nejprve provádí svářecími kladivy, poté lze svařovaný povrch očistit drátěným kartáčem – díky tomu bude svar vypadat lépe.