Pulzní svařování TIG a MIG MAG

Pulzní svařování TIG a MIG MAG

Pulzní svařování nebo svařování pulzním proudem je svařování, při kterém se střídavě aplikují vysoké a nízké proudy. Tím se snižuje celkový příkon tepla a rozstřikování a zároveň se zvyšuje odolnost proti nedostatečnému tavení. Výhodou je, že lze svařovat kovy s vysokou tepelnou vodivostí i tenčí kovy, aniž by došlo k jejich spálení. Kromě toho lze tímto typem svařování dosáhnout užších a pronikavějších svarů u silnějších kovů.

Co je pulzní svařování a k čemu se používá?

Tradiční postupy obloukového svařování jsou založeny na konstantním proudu nebo napětí, které stabilně udržují oblouk a zahřívají kovy. Svařovací proud se měří v ampérech a napětí ve voltech. Pulzní svařování se od tradičních postupů liší tím, že při aktivaci pulzní funkce proud plynule kolísá od nízké po vysokou hodnotu. Samozřejmě není náhodné, jak přesně se tento proud mění – ve svářečkách PATON máme několik funkcí, které nám výrazně pomohou nastavit puls podle našich potřeb.

FREKVENCE PULSŮ – je frekvence, při které se svařovací proud pohybuje od špičky k základnímu proudu za sekundu. Záleží na tom, jak vysoký proud je na svářečce nastaven. Pokud například nastavíte hodnotu 50, bude pulzovat z vysokého na nízký proud padesátkrát za sekundu. Pokud nastavíte hodnotu 1, bude pulzovat pouze jednou za sekundu.

DUTY CYCLE OF PULSE (fill factor) – jedná se o procentuální vyjádření aktuálního impulsu. Určuje se v závislosti na délce trvání všech jednotlivých impulzů.

Pulzní svařování TIG

Svařování metodou TIG se nejčastěji používá ke svařování tenkých profilů nerezové oceli, neželezných kovů, jako je hliník, hořčík a slitiny mědi. Je to mnohem pomalejší proces než většina ostatních svařovacích technik. Jedná se také o mnohem složitější a obtížněji zvládnutelný svar, protože vyžaduje velkou kontrolu a zručnost svářeče. Svářeč při svařování metodou TIG musí udržovat přiměřeně krátkou délku oblouku a při svařování je třeba dbát na to, aby se elektroda nedostala do kontaktu s obrobkem.

Impulsní proud se střídá mezi nízkou a špičkovou úrovní. Během špičkového proudu dochází k zahřívání a tavení a svarová lázeň se ochlazuje. Během pulzů dochází k tuhnutí, protože během období nízkého proudu se ve svařované oblasti odvádí teplo. Pulzování proudu vede k přerušovanému tavení podél svaru, čímž vzniká řada diskrétních tavných míst, která se v jednotlivých místech překrývají. Funkce FREKVENCE PULSŮ upravuje počet pulsů za sekundu a dobu trvání špičkové úrovně proudu, což vede k regulaci příkonu tepla a tím ke zlepšení profilu svaru.

V případě metody TIG lze svařovat pulzně pomocí ovládání proudu nožním spínačem.

Pulzní svařování MIG/MAG

Pulzní svařování MIG/MAG je varianta konvenčního svařování MIG/MAG, při níž je proud aplikován v pulzech. Pulzování bylo původně zavedeno k řízení přenosu kovů při nízkých a středních výkonech pomocí krátkých pulzů vysokého proudu. Pulzní cyklus zahrnuje opakované proudové impulzy při konstantním jmenovitém proudu.

Svařování pulzním svařováním MIG MAG má několik výhod. Patří mezi ně úspora drátu a plynu, snížení rozstřiku a kouře, snížení tepla, vyšší produktivita a lepší kvalita svaru. Asi největší výhodou pulzního svařování je, že snižuje celkové množství tepla vznikajícího při svařování. Tím se zlepší celková kvalita a vzhled svaru.

Další důležitou výhodou pulzního svařování je snížení rozstřiku, což minimalizuje sekundární operace a přepracování. Většina úspor dosažených při pulzním svařování je způsobena snížením rozstřiku. Kromě toho zkracuje dobu potřebnou k čištění po svařování.

Moderní svařovací stroje, jako jsou například svářečky PATON MIG MAG, umožňují použití širokého rozsahu amplitud, trvání a tvarů pulzů s frekvencí od několika až po několik set hertzů. Amplituda a doba trvání impulzu se kombinují tak, aby se roztavila a oddělila jediná kapka o stejném/něco menším průměru, než má drát elektrody. Volba parametrů pulzů pro danou rychlost posuvu drátu je složitá operace, a proto vyžaduje velkou pozornost, aby bylo možné nastavení odpovídajícím způsobem upravit.