Svářecí cyklus – co to je?

Svářecí cyklus – co to je?

Pracovní cyklus svářečky není nic jiného než procento času, po které může invertorová svářečka bezpečně svařovat v daném časovém úseku při daném proudu. Svařovací proud a pracovní cyklus jsou jedny ze dvou základních parametrů svářečky. Je důležité si uvědomit, že pracovní cyklus se obvykle udává v deseti minutách a může se lišit v závislosti na okolní teplotě během svařování.

Na příkladu invertorovésvářečkyPATON VDI 200 PRO, která má pracovní cyklus 70 % při jmenovitém svařovacím proudu 200 A, to znamená, že při nastaveném zatížení 200 A bude pracovat 7 minut po dobu 10 minut bez krátkých přestávek ve svařování. Po zbývající 3 minuty bude stroj nuceně chladit, což znamená, že přejde do klidového stavu, aby se ochladily součásti svářečky – tato doba je známá jako doba přestávky.

Jmenovitý svařovací proud pro cyklus stroje při zadaném zatížení

Všechny invertorové svářečky PATON jsou vybaveny tepelným vypínačem – jedná se o ochranu proti přetížení, což znamená, že se přístroj automaticky vypne, když vnitřní komponenty dosáhnou příliš vysoké teploty – to proto, aby se zabránilo poškození komponentů přehřátím. Jednotka se znovu spustí, jakmile se její teplota vrátí na bezpečnou úroveň.

Pokud vámi používaná svářečka nemá žádnou ochranu proti přetížení, může se při překročení doby svařování přehřát a některé její součásti mohou utrpět tepelné poškození, proto je zejména u levnějších strojů, pokud je máte, důležité svařovat při určitém proudu a vědět, jaký je skutečný pracovní cyklus stroje.

Pracovní cyklus svářečky se často zaměňuje s pojmem “účinnost svařování”, ačkoli se nejedná o synonyma. Pracovní cyklus je doba svařování a doba pauzy svařovacího stroje v 10 minutách, zatímco účinnost svařovacího stroje je poměr výstupní energie k energii vstupní a v technických údajích je vždy vyjádřena v procentech.

Pracovní cyklus pro maximální svařovací proud

Pracovní cyklus je velmi důležitý parametr, proto je důležité vědět, že se nejedná o konstantní hodnotu, i když se jedná o jeden model svářečky. To znamená, že se bude lišit při různých hodnotách svařovacího proudu.

Při vyšším proudu se stroj rychleji zahřívá a snižuje se pracovní cyklus. Při nižších proudech se pracovní cyklus zvýší a jeho snížení na příslušnou úroveň uvedenou v technických údajích přispěje k tomu, že invertorová svářečka může dosáhnout tzv. nepřetržitého pracovního cyklu, takže může pracovat bez nucených přerušení.

Nepřetržitý cyklus a svařovací proud

Svařovací stroj dosahuje nepřetržitého pracovního cyklu pro svařovací proud, pro který je pracovní cyklus 100 %. Jinými slovy, každá invertorová svářečka by měla mít pracovní cyklus jak pro jmenovitý svařovací proud, při jehož použití budou muset svařovací komponenty vychladnout, tak pracovní cyklus určený pro svařovací proud, při jehož použití nedojde k žádnému přerušení.

Je třeba poznamenat, že prakticky nikdy neplatí, že trvalý pracovní cyklus je pro maximální svařovací proud, kterého může svářečka dosáhnout.

Například výše uvedená invertorová svářečka PATON VDI 200 PRO dosahuje 100% pracovního cyklu při svařovacím proudu 167 A. To neznamená nic jiného, než že pokud budeme svařovat pomocí 167A, bude svářečka schopna pracovat bez přerušení chlazení.

Čím vyšší je jmenovitý svařovací proud, tím vyšší je pracovní cyklus svářečky nejen při jmenovitém svařovacím proudu – zvyšuje se i v nepřetržitém režimu. Pro srovnání, model VDI 250 PRO dosahuje pracovního cyklu 70 % při 250 A, zatímco v nepřetržitém režimu může svářečka pracovat již při 208 A – bez přerušení.

Cyklus svařovacího stroje a metody svařování

Tyto tři metody svařování se od sebe liší a právě kvůli těmto rozdílům bude pracovní cyklus jednoho stroje, pokud kombinuje možnost svařování různými metodami, odlišný pro MMA, MIG/MAG a TIG. Samozřejmě se nejedná o velké rozdíly, ale při výběru svářečky je třeba je vždy zohlednit – tak, aby pracovní cyklus byl co nejvyšší pro metodu svařování, kterou budete svařovat nejčastěji. Moderní invertorové svářečky, jako jsou invertory PATON řady VDI PRO, PSI STANDARD, PSI PRO, MFI a ADI 200 STANDARD, umožňují svařování všemi třemi metodami – MMA, MIG/MAG a TIG.

Svářecí cyklus
Pracovní cyklus VDI 200 PRO pro různé metody svařování

Cyklus svářečky PATON VDI 200 PRO pro různé metody svařování

Výše uvedený svařovací invertor VDI 200 PRO má v závislosti na metodě svařování následující pracovní cyklus:

– Metoda MMA: svařovací cyklus 70% – svařovací proud 200A, svařovací cyklus 100% – svařovací proud 167A.

– Metoda TIG LIFT DC: svařovací cyklus 74% – svařovací proud 200A, svařovací cyklus 100% – svařovací proud 176A

– Metoda MIG/MAG: pracovní cyklus: 72 % – svařovací proud 200 A, cyklus svářečky: 100% svařovací proud 172A

Volba svářečky a pracovního cyklu

Při výběru invertorové svářečky pro domácí dílnu je třeba vzít v úvahu mnoho aspektů a jedním z nich je ukazatel pracovního cyklu pro určitý svařovací proud.

Při výběru zařízení hraje velkou roli pracovní cyklus, který svářeči nejčastěji používají – je důležité si uvědomit, že je vhodné navrhnout specifikace zařízení, pokud jsou přesné a nejsou přehnané, jak tomu často bývá u levných čínských svářeček, je samozřejmě užitečným ukazatelem toho, jak bude svářečka fungovat z hlediska účinnosti a produktivity.

Pracovní cyklus je tedy přirozeně jedním z parametrů, na které je třeba se při výběru svářečky zaměřit, ale neměl by být jediným parametrem, který při nákupu svářečky zvažujete.

Výše uvedené svářečky mají následující pracovní cykly:

  • PATON VDI MINI DC invertorová svářečka se 40% pracovním cyklem pro 150A
  • PATON VDI 200 ECO invertorová svářečka se 40% pracovním cyklem pro 200A
  • Invertorová svářečka PATON VDI 200 PRO se 70% pracovním cyklem pro 200 A

Je přirozené, že dražší stroje mají vyšší pracovní cykly pro jmenovitý proud a trvalý provoz. Je však důležité si položit otázku, jaký jmenovitý proud budete skutečně používat – k čemu budete svářečku potřebovat, jak často ji budete používat, jaké materiály budete svařovat a jakou intenzitou.

Pro většinu aplikací v domácnostech a dílnách je pracovní cyklus 40 % při proudech 160 A nebo 200 A zcela dostačující pro spolehlivé a produktivní svařování materiálů, což znamená, že řada ECO bude dostačující, pokud svařujete obalenými elektrodami, zatímco řada svářeček PSI STANDARD bude stačit pro většinu domácností, farem a garáží.

Kromě výše uvedených aspektů, jako jsou:

  • účinnost svařování
  • jmenovitý svařovací proud
  • rozsah svařovacího proudu
  • pracovní cyklus svářečky pro maximální svařovací proud.
  • teplota prostředí, ve kterém budeme pracovat.
  • jmenovitá spotřeba energie
  • napájení
  • další technické parametry