My Account
0,00 zł
O zakladatelích
Paton Eugene Oskarovich
Významný ukrajinský vědec v oblasti svařování a mostních konstrukcí, akademik Akademie věd SSSR (1929). Zasloužilý vědec SSSR (1940). Zakladatel a první vedoucí Ústavu elektrického svařování Akademie věd Ukrajiny. Є.О. Paton se narodil 5. března 1870 v Nice ve Francii, téměř celý svůj zralý život zasvětil tvorbě a rozvoji svařování, má více než 93 prací v oblasti svařování, zásadně přispěl k rozvoji Ukrajiny jako průmyslového státu.
V letech 1941-1943 se tento “otec” svařování zabýval výzkumem technologie svařování speciálních ocelí, fyzikálními základy hoření oblouku pod tavidlem, svařitelností kovů, vytvořil novou třídu svařovaných konstrukcí a řídil tvorbu svařovaných trubek, lodí a strojů pro různé účely. Je autorem a vedoucím projektu více než 100 svařovaných mostů. Mezi nimi je jeden z největších na světě – svařovaný most přes Dněpr v Kyjevě.
SVAŘOVÁNÍ JE
BUDOUCNOST
...chci, abys byl seriózní člověk, aby tě potřeboval i někdo jiný než ty a tvoji rodiče.
О.P. Paton
... Vím, že to přináší největší radost. Je to schopnost stanovit si malý, ale nezávislý cíl a vytrvale ho dosahovat. Vědět, čeho chcete v životě dosáhnout, je velké štěstí. Moje volba byla učiněna rozhodně: Budu stavět mosty.
E.О. Paton
JSEM ZDĚDIL PO SVÉM OTCI:
- Láska k nezávislosti.
- Málo rozvinutá společenskost, v důsledku čehož jsem trávil málo času ve společnosti a měl malý okruh přátel.
- Úspěch v práci.
- Vytrvalost při dosahování plánovaného (vytyčeného, definovaného) cíle.
- Vytrvalost při dosahování plánovaného (vytyčeného, definovaného) cíle.
- Vysoce rozvinutá praktičnost. U každé práce mě vždy zajímá především její účel a praktičnost.
- Náročný vůči podřízeným i sobě.
VZDĚLÁVÁNÍ
1894 Nastoupil jsem na fakultu Polytechnického institutu v Drážďanech a rychle jsem si zvykl na své nové místo na institutu. Účast na projektování velkého nádraží (v Drážďanech) mi otevřela neocenitelnou příležitost hned od prvních samostatných kroků vyzkoušet si v praxi, v životě, upevnění znalostí získaných ve studentské lavici. U největšího mostařského podniku Gutehofnungschütte ve Stekradesne jsem byl v lednu 1895 pověřen pracovním projektem silničního mostu a dalšími mostařskými pracemi.
E.О. Paton
Sbohem, Německo, nemáš mě čím zadržet, mé místo je v Rusku. V srpnu 1895 jsem odjel do Petrohradu, abych se stal opět na rok studentem... Za osm měsíců jsem se musel připravit na zkoušky z dvanácti předmětů a dokončit pět velkých diplomových prací. Za rok byla hotova práce, která normálně trvá dva až tři roky. Začal jsem projektem mostu - nejzodpovědnějším ze všech diplomových projektů, tím spíš, že jsem už navrhoval mosty v Německu.
Є.О. Paton
Kyjevský polytechnický institut mi nabídl nově vytvořenou fakultu Bridges...
Přednášky, navrhování mostů, tvorba učebnic... Roky mi ubíhaly v této ...
Vytvoření kyjevského mostu pro pěší na konci Petrivské třídy, který všichni Kyjevané dobře znají, mi přineslo mnoho tvůrčí radosti. Pokračování Petrivské třídy bránil zbytek svahu na hornatém břehu Dněpru, který ještě nestačil opadnout. Původně byl předložen projekt na obchvat tohoto území tunelem. Toto rozhodnutí se mi zdálo nezajímavé, nudné. Tento krásný kout Kyjeva by mohl zdobit lehký, krásný most. Na pozadí bezbřehého Dněpru a krásných kyjevských parků by vypadal nesmírně atraktivně. Navrhl jsem udělat ve svahu hluboký výkop a překrýt ho lehkou lávkou s ažurovými příhradovými nosníky ve tvaru půlměsíce. Tento názor se mi líbil a byl přijat.
Є.О. Paton
Parkový most v Kyjevě byl postaven v roce 1912 podle projektu E. O. Patona.
Elektrické svařování
2. února 1933 rozhodlo prezidium Ukrajinské akademie věd o založení Institutu elektrického svařování a 1. ledna 1934 vydala Rada lidových komisařů SSSR usnesení o zřízení prvního specializovaného centra pro vědeckou a inženýrskou práci v oblasti svařování na světě. Stálým ředitelem Institutu elektrického svařování byl až do srpna 1953 Eugen Oskarovič Paton.
V prvních letech se pracovníci ústavu zaměřovali především na studium pevnosti svarových spojů a hledání racionálních forem svařovaných konstrukcí. Tyto otázky byly na počátku vývoje svařování mimořádně důležité. Výzkum svarových spojů a konstrukcí prováděný v Institutu elektrického svařování E. O. Paton a jeho pracovníci vytvořili vědecký základ pro navrhování, výpočet a výrobu svařovaných konstrukcí.
In 1939–1940, Už tehdy jsem viděl tento důležitý problém, viděl jsem a věřil jsem, že v budoucnu zcela určí celý obsah naší vědecké práce.j. Jedná se o automatické svařování pod tavidlem.
... V automatickém svařování pod tavidlem jsem viděl realizaci všech cílů, které jsme si se zaměstnanci stanovili, když jsme začali pracovat na mechanizaci svařování. Vytrvale jsme za nimi šli přes všechna zkoumání, chyby a neúspěchy. Tyto cíle byly: vysoká produktivita a kvalita svarů, osvobození svářečů od těžké fyzické práce..
Vysokorychlostní svařování pod tavidlem se nejen rozšířilo, ale stalo se také významným technologickým procesem ve zbrojních závodech. Desetitisíce bojových vozidel opouštěly dílny se švy svařenými pod tavidlem. Na konci války se již na korbách tanků nevyskytovaly ručně vyráběné švy. Výroba tanků pro frontu se několikanásobně zvýšila. Do konce války jejich počet přesáhl 55 000.
Є.О. Paton
Na konci roku 1941 byly v továrnách v zemi pouze tři svářečky, na konci roku 1942 jich bylo již 40, na konci roku 1943. - 80, v březnu 1944. - 99 v prosinci 1944. - 133! V té době pracoval ústav v 52 továrnách.
Dne 9. června 1947 přijala Rada ministrů SSSR usnesení "O rozšíření používání automatického svařování pod tavidlem v průmyslu". Institut byl pověřen vědeckým a organizačním zabezpečením všech svářečských prací v zemi. K projednání tohoto vládního usnesení se v říjnu 1947 konala v Kyjevě Všesvazová konference o automatickém svařování, na které se zúčastnil i E. O. K. Paton přednesl zprávu "Perspektivy dalšího rozvoje automatického svařování v SSSR".
Věda přechází do výroby
V roce 1948 studoval v automobilové laboratoři na Ukrajině.
S cílem zavést nové technologie a zařízení do svářečského průmyslu a zavést odborné vzdělávání svářečů, E.O. Paton vytvořil v Electric Welding Institute laboratorní vůz. Díky tomuto inovativnímu nápadu mohli odborníci institutu rychle dodávat nové poznatky do podniků v nejodlehlejších koutech země.
Sbohem, Německo, nemáš mě čím zadržet, moje místo je v Rusku. V srpnu Na základě závěrů akademika E.O. Patona, vycházejícího z vědeckých a praktických údajů, při aplikaci na stavbu mostů ušetří automatické svařování pod tavidlem v průměru 20 % kovu a více než 2 miliony člověkohodin práce..... Snižuje také potřebu válcování, zvyšuje odolnost konstrukce proti korozi a osvobozuje dopravu od zbytečné manipulace s kovem.
Z Chruščovovy poznámky v MS Ústřednímu výboru KSSS
S nadějí se dívám na naše talentované mladé lidi. Většina soudruhů má zatím poměrně krátkou zkušenost s vědeckou činností, ale naučili se pracovat kolektivně, přátelsky, soudržně, neprožívat a kriticky hodnotit své úspěchy, udržovat úzký vztah k životu a výrobě. To mi dává naději, že elektrotechnický ústav svařování, který jsme vytvořili, bude i nadále zvládat své velké úkoly....
E.О. Paton
CELOŽIVOTNÍ PRÁCE
Boris Paton
(1918-2020)
Paton Boris
Ukrajinský vědec v oblasti svařovacích procesů, metalurgie a technologie kovů, doktor technických věd (1952); prezident Národní akademie věd Ukrajiny (1962-2020), dvakrát Hrdina socialistické práce, poprvé vyznamenán cenou Hrdina Ukrajiny.
Ředitel Ústavu elektrického svařování Eugena Patona Národní akademie věd Ukrajiny (od roku 1953); generální ředitel mezioborového vědeckotechnického komplexu “Ústav elektrického svařování Eugena Patona” (od roku 1986); prezident Mezinárodní asociace akademií věd (od roku 1993); člen Rady pro vědu a vědeckotechnickou politiku při prezidentovi Ukrajiny (od března 1996). ); předseda Komise pro státní cenu Ukrajiny v oblasti vědy a techniky (od prosince 1996); člen Státní komise pro reformu, rozvoj ozbrojených sil Ukrajiny, dalších vojenských útvarů, výzbroje a vojenské techniky (od března 2003); první místopředseda Národní rady pro udržitelný rozvoj Ukrajiny (od května 2003).
S potěšením učím ostatní pracovat, vychovávám celou generaci mladých svářečů. Je to opravdu dobrá změna a oni úspěšně posouvají naši společnou věc kupředu. Patří mezi ně i moji synové.
E.О. Paton
Životopis
Boris musel obhájit svůj diplom hned první den války. Vzhledem k situaci mohli absolventi obhajovat všichni najednou. Cestou na polytechnický institut, nedaleko dnešního Vítězného náměstí, byl Boris napaden německým letadlem.
"Byli jsme mladí a lehkomyslní: nenašel jsem nic lepšího, než se před bombami schovat ve vchodu nejbližšího domu. Bylo to, jako by pršelo. Naštěstí pro mě bomba dům nezasáhla. Za těchto okolností jsem absolvoval institut a dostal se směrem na Leningrad, jménem Ždanovův sudnobudivnyj závod - kde jsem dělal předdiplomovou praxi, známý podnik, také mě měl rád Leninhrad. "
B.E. Paton
Válka však změnila jeho osud: byl přesměrován do Gorkého, do závodu Krasnoje Sormovo, kde pracoval až do února 1942. Tehdy byl na otcovu žádost převelen do Elektrického svářecího ústavu, který byl evakuován z Kyjeva a sídlil v Nižním Tagilu. Bydleli tam, kde pracovali: v areálu tankové továrny. Výzkumná práce probíhala přímo v dílnách. V nebývale krátké době to vedlo k mimořádným výsledkům. Byly vyvinuty způsoby, metody, techniky a technologie, které zajišťovaly vysokou rychlost a vynikající kvalitu svařování. Složitost a průkopnický charakter tohoto výzkumu přesvědčivě dokládá skutečnost, že nacistickému Německu se nikdy nepodařilo použít automatické svařování tankového pancíře a ve Spojených státech se objevilo až v roce 1944. Den za dnem, měsíc za měsícem “Patonův šev” spolehlivě spojoval “legendární T-34” a další bojová vozidla v monolitický celek. Byl skutečně pevnější než samotný pancíř a i pod přímou palbou nadále udržoval pancéřové pláty zohavené palbou. To byl vědecký výkon ústavu a jeho vedoucích pracovníků.
Zpočátku to bylo obtížné. Vždyť v té době byly jeho znalosti, zkušenosti a autorita nižší než otcovy. Jedna věc je být otcovým zástupcem a druhá vést ústav sám. Ale existuje jedno přísloví: "Hrnce se dělají nesvaté."
B.E. Paton
Ve svých 35 letech se Boris Jevhenovyč Paton stal ředitelem Institutu elektrického svařování a v této funkci setrval až do roku 2021.
Praktická realizace mnoha myšlenek v oblasti kosmonautiky není možná bez širokého využití svařování kovů přímo ve vesmíru jako jednoho z nejslibnějších a nejuniverzálnějších technologických postupů spojování materiálů.
E.О. Paton
Paton se v 60. letech 20. století pustil do vývoje zařízení umožňujícího svařování ve vesmíru v podmínkách beztíže a vakua. Výzkumník stál před řadou úkolů a obtíží, které musel překonat. Zejména podmínky ve vesmíru jsou velmi odlišné od podmínek na Zemi, takže při svařování je třeba překonat hluboké vakuum, stav beztíže, rozdíl teplot, záření, elektrické a magnetické pole Země a jiných planet.
Po rozsáhlém výzkumu a experimentech dospěl Paton k závěru, že pro použití ve vesmíru jsou nejslibnější svařování elektronovým paprskem, nízkotlaké svařování tlakovým obloukem a tavením a svařování na tupo.
Vulcan byl první, kdo obletěl Zemi. S jeho pomocí byl poprvé proveden proces svařování na kosmické lodi. Pracovalo se s automatickými svařovacími procesy elektronového paprsku, stlačeného nízkotlakého oblouku a tavení.
Ve vesmíru se poprvé svařovalo v roce 1984, kdy byl použit Patonův “univerzální ruční nástroj”. S jeho pomocí byli astronauti schopni nejen řezat kov ve vakuu, ale také jej svařovat různými typy švů.
V předvečer 1. května 1975 mi Volodymyr Vasylvyč Ščerbyckyj zavolal a řekl: "Suslov mi volal, abych tě jmenoval prezidentem Akademie Svazu". Říkám: "Ne, Vladimíre Vasiljeviči, já tam nepůjdu". "Jak můžeš nejít! Vždyť je to Moskva, Ústřední výbor KSČ. Zvlášť když to chce i Brežněv". "Odpověděl jsem, že o Moskvu neusiluji. Tady mám institut, Ukrajinskou akademii věd.....
B.E. Paton
"Toto místo je pro stavbu jaderné elektrárny nepřijatelné." Tuto žádost spolu s příslušnými argumenty (blízkost elektrárny ke Kyjevu, řeky Pripjať a Dněpr, jejichž vodu využívá 70 % ukrajinského obyvatelstva atd.) podepsal BE Paton a zaslal ji ukrajinskému vedení. Je naprosto zřejmé, že tento čin BE Patona je činem člověka s velkou osobní odvahou a vysokými občanskými zásadami.
Academician V.G. Baryakhtar
Pracovní den předsedy Akademie v květnu a během léta začínal brzy ráno a končil pozdě večer. Stanovení vědecky podložených prioritních opatření a doporučení k odstranění následků výbuchu reaktoru vyžadovalo seznámení se situací přímo v místě havárie, úzké spojení s vládní komisí SSSR, komisí města Kyjeva, zapojení mnoha ústavů Akademie, schopnost zvolit nejlepší postup, koordinaci mnoha účastníků práce. Hlavní část těchto složitých a odpovědných záležitostí převzal prezident. Pracoval denně, včetně sobot a nedělí, určoval hlavní činnosti Akademie, pořádal závěrečná zasedání operativní komise prezidia, přijímal konečná rozhodnutí o opatřeních navržených komisí a usiloval o jejich realizaci.
B.М. Malinowski
Pamatujte: nenarodili jsme se proto, abychom stáli na místě. Nedovolte, aby se aktivní napětí snížilo. Važte si každého dne a každé hodiny. Už starověcí myslitelé si uvědomovali, že člověk, lidský život – to je míra všeho. Váš vlastní život není výjimkou …
B.E. PAton
PATON Europe Sp. z o. o.
4, ulice Kapitałowa
35-213 Rzeszów, Polsko
DIČ: PL8133751525
IČO: 367842571
Obchodní rejstřík: 0000687755
Potřebujete pomoc? Zavolejte nám:
Pondělí až pátek: 08:00-16:00
Sobota-neděle: Zavřeno
Nebo pošlete e-mail:
Strona stworzona i obsługiwana przez: Agencja Marketingowa DIGITIX
Copyright 2024 © PATON Europe Sp. z o. o.
- Image
- SKU
- Rating
- Price
- Stock
- Availability
- Add to cart
- Description
- Content
- Weight
- Dimensions
- Additional information
Strona stworzona i obsługiwana przez: Agencja Marketingowa DIGITIX
Copyright 2024 © PATON Europe Sp. z o. o.